Drewno zalicza się do odnawialnych źródeł energii, a ze względu na dużą wartość opałową jest idealne do palenia w kominkach oraz piecach.
Wykorzystanie drewna do ogrzewania domów wraca do łask zwłaszcza z uwagi na niską cenę tego surowca oraz pozytywny efekt ekologiczny w stosunku do węgla. W starszych oraz nowo budowanych domach drewno wykorzystywane jest, jako dodatkowe źródło ciepła pozyskiwane np. w kominku, a z kominka ciepło można efektywnie wykorzystać ogrzewając cały dom.
Rozwiązanie takie jest uzasadnione cenowo, gdyż energia pozyskana z drewna jest znacznie niższa niż np. z gazu. Dodatkowo kominek to także piękny element wystroju wnętrz oraz najczęściej centralne miejsce w domu, gdzie spotyka się cała rodzina. Żywy ogień zaklęty w kominku łączy w sobie zatem walory estetyczne z ekonomicznymi, czego efektem jest przyjemny wieczór spędzony w kręgu rodziny w ciepłym świetle płynącym z paleniska.
W piecach na drewno i w kominkach należy palić drewnem twardym liściastym o wilgotności nie przekraczającej 20%.
Niski stopień wilgotności drewna osiąga się susząc go, czyli sezonując w odpowiednich warunkach przez okres około 2 lat. Przed sezonowaniem drewno należy rozłupać i ułożyć w stosy w przewiewnym i zadaszonym miejscu. Najlepsze jest naturalne suszenie drewna na powietrzu. Na suchym drewnie możemy zaobserwować charakterystyczne pęknięcia.
Wilgotność drewna możemy sprawdzić przy pomocy wilgotnościomierza, które można zakupić w Salonie MIXDOM przy ul. Armii Krajowej 1 w Żywcu. Drewno, które jest przechowywane na zewnątrz lub w zimnym pomieszczeniu, powinno przebywać w temperaturze pokojowej co najmniej jeden dzień przed użyciem.
Najlepsze wartości energetyczne posiada drewno pochodzące z drzew liściastych, szczególnie tzw. twardych, czyli charakteryzujących się możliwie wysoką gęstością w przeliczeniu na jednostkę objętości. Zaliczamy do nich w pierwszej kolejności buczynę, grabinę oraz dębinę.
Za najlepsze rodzaje drewna opałowego uznaje się twarde drewna drzew liściastych takich jak: buk, dąb, brzoza, jesion, grab, klon oraz jarząb. Szczególnie polecamy drewno bukowe, która ma wysoką kaloryczność i bardzo ładnie się pali.
BUK jest najpopularniejszym drewnem opałowym i jednym z najbardziej cenionych gatunków na rynku ze względu na wysoką kaloryczność. Drewno bukowe jest twarde i ciężkie, a jednocześnie bardzo łatwo pęka, jest łupliwe i łatwe w obróbce. Drewno bukowe jest idealne do kominka oraz jako szczapy do palenia w piecach. Buk pali się długo, spokojnie i pozostawia po sobie znikome ilości popiołu.